Kaplica pw. Św. Rafała Kalinowskiego

Parafia w Tenczynku zaprasza turystów, zdążających do zamku Tęczyńskich, na Mszę św. do kaplicy w Rudnie, zbudowanej na niewielkim wzniesieniu, kilkaset metrów od zamku Tęczyńskich. Msza św. odprawiana jest w każdą niedzielę o godzinie 10.15.

Patronem kaplicy został wybrany św. Rafał Kalinowski, którego relikwie spoczywają w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej. On właśnie swoim życiem uczy, jak miłować Boga, Kościół i Ojczyznę. Świątynia jest votum i widomym znakiem wdzięczności wobec Boga za odzyskaną niepodległość II Rzeczpospolitej.

Ruiny zamku Tęczyn

Zamek znajduje się na wzgórzu i jest otoczonym urwiskiem. Zachowane do dziś mury świadczą o rozmiarze i potędze budowli w czasach świetności. Warownia powstała już w XIV wieku. Jednak została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Z murów zamku roztacza się przepiękny widok na całą okolicę: Tenczynek, Rudno i okoliczne lasy.

1319 – początki zamku „Tęczyn”
1399 – Jan Tęczyński wykonawcą testamentu królowej Jadwigi
XIV-XV – wybudowano gotycką kaplicę zamkową pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP
1410 – Andrzej z Tęczyna dowodzi chorągwią w bitwie pod Grunwaldem
1423 – zatrzymuje się tu król Władysław Jagiełło
1527 – Cesarz Karol V nadaje Tęczyńskim tytuł hrabiów Imperium Rzymskiego
1570 – rozbudowa zamku, powstaje wspaniała renesansowa rezydencja porównywana z Wawelem
1574 – Andrzej Tęczyński „Piast” kandydatem na króla polskiego
XVI – wielokrotnie w zamek odwiedzali Mikołaj Rej, Jan Kochanowski
1610 – przebudowa kaplicy zamkowej przez Agnieszkę Firlejową, fundatorkę klasztoru karmelitów bosych
1637 – śmierć Jana Tęczyńskiego – ostatniego z rodu
1642 – zamek przechodzi w ręce Opalińskich
1655 – zdobycie zamku przez Szwedów
1656 – spalenie zamku
XVIII – dobra tęczyńskie przejmują kolejno Sieniawscy, Czartoryscy, Lubomirscy
1768 – pożar na zamku
1769 – opuszczono zamek i kaplicę
1783 – przeniesienie zwłok Jana Tęczyńskiego z kaplicy zamkowej do kościoła w Tenczynku
1787 – król Stanisław August Poniatowski zwiedza ruiny zamku
1816 – zamek własnością Potockich
1831 – w ruinach stacjonuje oddział polskich powstańców
1912 – remont i pokrycie dachem wieży Nawojowej zamku
1991 – Jan Paweł II podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny Poświęca kamień węgielny pod budowę kaplicy w Rudnie (Wadowice)
1992– poświęcenie placu budowy pod kościół przez ks.bp Jana Szkodonia.
1993– wmurowanie kamienia węgielnego przez ks. Kardynała Fr. Macharskiego.
1994– konsekracja świątyni przez ks. Kardynała Fr.Macharskiego.