Parafia św. Katarzyny w Tenczynku

Ogłoszenia parafialne

UWAGA - WAŻNE OGŁOSZENIE

 

OD DNIA 25.03.2020 r. WE MSZY ŚWIĘTEJ ZARÓWNO W TYGODNIU JAK I W NIEDZIELĘ MOŻE UCZESTNICZYĆ TYLKO 5 OSÓB.

TA ZASADA DOTYCZY TAKŻE CHRZTÓW, ŚLUBÓW I POGRZEBÓW.

 

W CHRZTACH, ŚLUBACH I POGRZEBACH UCZESTNICZY NAJBLIŻSZA RODZINA ALE NIE WIĘCEJ NIŻ 5 OSÓB.

 

W POZOSTAŁYCH MSZACH - CI KTÓRZY ZAMAWIALI INTENCJE ALE NIE WIĘCEJ NIŻ 5 OSÓB. W RAZIE KONCELEBRY – 2 INTENCJE TYLKO 4 OSOBY. /PO 2 DO KAŻDEJ INTENCJI/

 

TYCH ZASAD NALEŻY BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAĆ !

 

PROSIMY O POZOSTANIE W DOMACH I ZACHĘCAMY DO UCZESTNICTWA WE MSZACH ŚWIĘTYCH ZA POŚREDNICTWEM ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU / TV, RADIO, INTERNET /, DO KOMUNII ŚWIĘTEJ DUCHOWEJ ORAZ DO WYTRWAŁEJ MODLITWY W DOMACH.

DUSZPASTERZE

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie – 21.III.2020 r.

4 Niedziela Wielkiego Postu – Laetare

 

 1. Dziś po każdej Mszy świętej odśpiewamy Suplikacje.

 2. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wszystkie nabożeństwa oraz rekolekcje wielkopostne zostały odwołane.

 3. Możliwość spowiedzi w czasie Wielkiego Postu codziennie pół godziny przed Mszą świętą oraz w czasie Mszy, przy zachowaniu zasad sanitarnych.

 4. Przypominamy, że abp Marek Jędraszewski udzielił dyspensy od udziału we Mszy świętej niedzielnej do 29. III i stanowczo zaleca, aby ten, kto nie musi wychodzić, pozostał w domu. Ze względu na rosnące coraz bardziej zagrożenie epidemiczne, bardzo prosimy, aby w duchu wzajemnej troski o życie i zdrowie przyjmować Komunię święta na rękę albo podjąć praktykę Komunii świętej duchowej. Taki sposób przyjęcia Komunii nie oznacza braku szacunku do Eucharystii, lecz jest znakiem rozumnej troski o życie nas wszystkich, w tym trudnym czasie.

 5. W środę Uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dzień Świętości Życia. Można podjąć dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Ulotki są na stoliku z prasą.

 6. Ze względu na zagrożenie epidemiczne w celebracji pogrzebu, chrztu lub ślubie może brać udział tylko najbliższa rodzina.

 7. W zakrystii można nabyć baranki wielkanocne w cenie 6 zł.

 8. Kancelaria parafialna do dnia 29. III będzie nieczynna z wyjątkiem spraw pilnych: chrzest, pogrzeb, ślub.

 9. Ze względu na zagrożenie epidemiczne nie będzie zbiorki żywności oraz paczek dla potrzebujących.

 10. Msza święta w intencji pielgrzymów, którzy byli na Jasnej Górze odbędzie się 28.III o godz. 7.00.

 11. Intencje mszalne w Rudnie: 26.III - + Czesława Warszawska – od szwagierki z Nieporazu z rodziną, 29.III - + Joanna Kucia – od Róży pani Marii Gałki.

 12. Wszystkim życzymy siły płynącej z wiary i nadziei.

 

 

 

Sakrament pokuty w czasie zagrożenia epidemiologicznego

 

Jeżeli ktoś odczuwa wielką potrzebę spowiedzi, ale obawia się zagrożenia, to istnieje możliwość spowiedzi w zakrystii lub w kościele poza konfesjonałem z zachowanem wymaganej odłegłości 2 m, która jest wyrazem troski o bezpieczeństwo penitenta i spowiednika. W razie potrzeby proszę dzwonić pod nr 12 282 17 85 i można umówić się na spowiedź. Dyżur spowiednika pełni ks. Andrzej.

 

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII

Stosownym dekretem Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na chorobę COVID-19 wywołaną koronawirusem, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy św., odmawianiem różańca, pobożnej praktyki drogi krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach otrzymali także pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na COVID-19.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego – na tych samych warunkach – tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub adorację eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca, lub pobożne odprawienie drogi krzyżowej, lub odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Łaski odpustu zupełnego w chwili śmierci Kościół udziela wszystkim tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, a byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki).

 

 

Uwaga!!!

W związku z sytuacją nadzwyczają jaką jest zagrożenie epidemiologiczne nalegamy, aby przyjmować Komunię świętą tylko i wyłącznie  na rękę. A czynimy to w następujący sposób: podchodzac do kapłana wyciągamy przed siebie lewą dłoń na wysokości mostka i pod nią podkładmy prawą dłoń. Kapałan mówiąc "Ciało Chrystusa" położy nam komunikant we wnętrzu lewej dłoni. Odpowiadamy "Amen" po czym możemy odejść na bok, i w obecności kapałana prawą ręką bierzemy komunikant i spożywamy. Po czym wracamy na miejsce i modlimy się. Proszę to wezwanie potraktować poważnie i ze zrozumieniem dla naszego wspólnego dobra.

 

Transmisje ogólnopolskie Mszy świętych.

NIEDZIELA
Transmisje telewizyjne:

– godz. 7:00 – TVP 1 (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach)
– godz. 9:00 – Polsat News (Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie)
– godz. 9:30 – TV Trwam (Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze)
– godz. 10:30 – Polsat Rodzina (Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie)
– godz. 10:55 – TVP 1 (Jasna Góra)
– godz. 13:00 – TVP Polonia
(Zob. też: https://programtv.naziemna.info/program/audycja/Transmisja+Mszy+Świętej)

Transmisje radiowe:
godz. 9:00 – Jedynka (Polskie Radio) – transmisja z Bazyliki pw. św. Krzyża w Warszawie
godz. 9:00 – Radio Maryja – transmisja z Bazyliki pw. św. Krzyża w Warszawie
godz. 19:00 – Jedynka (Polskie Radio) – transmisja z Bazyliki pw. św. Krzyża w Warszawie
(Zob. też: https://www.msze.info/informator/msze-w-radiu)

Transmisje internetowe:
Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze – godz. 6:00, 7:00, 8.00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 16:15, 17:00, 18:30, 20:00
https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg 
Bazylika Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:20, 18:00
http://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/multimedia-foto/tv-milosierdzie-pl.html
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej – godz. 8:00, 11:00, 16:00
https://www.youtube.com/channel/UCPaeCakVviK0hmDEl-3yGsg
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – godz. 7:30, 10:00, 12:00, 16:00, 18:00 https://www.youtube.com/channel/UC0Q-gl8ZPmPW1k6xpIeU_4A
(Zob. też: https://www.msze.info/msze-online)

DZIEŃ POWSZEDNI
Transmisje telewizyjne:
codziennie, godz. 7:00 – TVP 1 – Msza Święta celebrowana w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
codziennie, godz. 13:30 – Telewizja Trwam – Codzienna Msza św. z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze  
codziennie, godz. 20:00 – TVP3 pasmo ogólnopolskie – Codzienna Msza św. z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze

Transmisje radiowe:
codziennie, godz. 7:00 – Radio Maryja (Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu)

Transmisje internetowe:
Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze – transmisje wg planu dnia –
https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – transmisje Mszy Świętej, godz. 7:30, 12:00, 18:00
http://www.lichen.pl

Archidiecezja krakowska
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 
– niedziela, godz. 7:00, 8:30, 19:00
https://www.youtube.com/watch?v=t9z_eD48X_o

W dni powszednie:
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach – dni powszednie, godz. 7:00, 17:00
https://www.youtube.com/watch?v=t9z_eD48X_o

 

 

 

Dekret po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego

 

 

W nawiązaniu do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., które obowiązują do dnia 29 marca 2020 r., w związku nowymi okolicznościami, wynikającymi z wprowadzenia przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego w dniu 13 marca 2020 r., kierując się odpowiedzialnością za powierzony mojej trosce Lud Boży postanawiam dla Archidiecezji Krakowskiej, co następuje:

 1. Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19.
 2. Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku.
 3. Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.
 4. Zgodnie postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. na Mszy świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 50 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia.
 5. Zachęcam wiernych do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.
 6. Jednocześnie proszę księży proboszczów i rektorów kościołów, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.
 7. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.
 8. Proszę kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich o wytrwałą modlitwę w intencji chorych oraz tych wszystkich, którzy są zaangażowani w pomoc dla nich.
 9. Dekret niniejszy obowiązuje do dnia 29 marca 2020 r.

 

Przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Uzdrowienia Chorych udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Msze Święte
Tenczynek:
7.00, 9.00, 11.30, 16.00
10.15 (msza w Rudnie)

w dni powszednie:
7.00, 18.00
(17.00 - w zimie)

Spowiedź:
- 15 minut przed Mszą
- w pierwszy piątek miesiąca o godz. 17.00 (16.00 - w zimie)
- w sobote od 17.00 (16.00 - w zimie)
Kancelaria
Wtorek i Sobota
9.00 - 10.00

Środa i Piątek
15.30 - 16.30

Kancelaria w pierwszy piątek miesiąca nieczynna
Informacje
Parafia Św. Katarzyny:
ul. Mieczysława Mądrzyka 21A
32-067 Tenczynek,
tel.: 12-282-17-85
siostry: 12 2824700
Nr konta:
13 86120003 0000 0018 1985 0001

e-mail: biuro@parafiatenczynek.pl

Fotograf Parafialny
Msza Święta na żywo
ŚDM 2016
Galeria - wizytacja
Odwiedzin:
14325
Dzisiaj: 125 On-line: 4
Parafia Św. Katarzyny w Tenczynku:
ul. Mieczysława Mądrzyka 21A
32-067 Tenczynek,
Nr konta: 13 86120003 0000 0018 1985 0001
e-mail: biuro@parafiatenczynek.pl
Telefony:
Plebania: 12-282-17-85
Siostry: 12 2824700
Duszpasterstwo
Proboszcz: Ks. mgr lic. Stanisław Salawa
Wikariusz: Ks. mgr Adam Kudłacik
W duszpasterstwie pomaga : Ks. mgr Andrzej Strama
© 2015 | Parafia św. Katarzyny w Tenczynku | Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: M.Janiczak