Karczowanie lasu w miejscu obecnego Tenczynka rozpoczęło się z polecenia Nawoja z Morawicy w 1319 r. Wieś Tęczyn (Tęczynek) powstała bardzo szybko - i już zapewne przed 1325, a na pewno przed 1335 r. wzniesiono w niej kościół parafialny. Pierwszy obszerniejszy opis kościoła św. Katarzyny znalazł się w relacji z wizytacji kardynała Jerzego Radziwiłła… więcej »
Był 12 września 1697 roku. Słońce chowało się już za dachy kamienic i wież kościelnych, a strącane chłodnym wiatrem liście zapowiadały rychłą jesień. Ceremonia koronacyjna Fryderyka Augusta II Wettyna zwanego Mocnym dobiegła końca. Ksiądz Krzysztof Świątecki, doktor praw, kanonik kolegiaty Wszystkich Świętych… więcej »
W wigilię Bożego Narodzenia 1865 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie swoją prymicyjną Mszę św. odprawił świeżo upieczony doktor prawa kościelnego z Polski rodem, ks. Wincenty Smoczyński. Dzień wcześniej, w rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie przyjął święcenia kapłańskie… więcej »
1699 - 1727 ks. Krzysztof Świątecki 1727 - 1757 ks. Jędrzej z Podczach Podczaski 1757 - 1763 ks. Michał Bogdali 1763 - 1809 ks. Jan Łempicki… więcej »
Obraz Przemienienia Pańskiego jest wotum proboszcza Krzysztofa Świąteckiego za ocalenie własne i parafian podczas zarazy w 1710 r. Tych, którzy zmarli sam chował, bo parafianie bali się zarazić "morowym powietrzem"… więcej »
Józef Kalinowski urodził się w Wilnie w 1835 roku. Kształcił się w Wileńskim Instytucie Szlacheckim, a następnie ukończył Mikołajewską Akademię Inżynierii Wojennej. Wybuch powstania styczniowego zastał go w rosyjskiej twierdzy w Brześciu Litewskim… więcej »
Jan z Tęczyna, przyszły kasztelan krakowski, cieszył się dużym zaufaniem Jadwigi od momentu jej przybycia do Polski w 1384 roku. Już w okresie bezkrólewia po śmierci w 1382 r. Ludwika Andewagońskiego, ojca Jadwigi, Tęczyński dał się poznać jako wierny zwolennik… więcej »
1399, 6 lipca, w Krakowie Jan z Tęczyna kasztelan krakowski wraz z żoną swoją Anną dają w darze wikaryuszom kościoła katedralnego krakowskiego kamienicę leżącą przy ul. Grodzkiej, pod zamkiem, między domami Piotra, zwanego Kuropatwa kustosza gnieźnieńskiego i kanonik… więcej »
Początki działalności sportowej w Tenczynku notuje się na rok 1922, kiedy to ówczesny proboszcz Parafii w Tenczynku Ks. Wojciech Kamusiński dał zgodę swojemu wikariuszowi Tomaszowi Rapaczowi na założenie w Tenczynku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.… więcej »